ZDRAVÍ RR
DERMOID SINUS
Dermoid (polynoidální cysta, dermální sinus)je otvor v kůži, úzký jako nit, čili vchlípenina kůže do podkožního tkaniva. Vyskytuje se většinou v okolí ridge, od vrcholku hlavy až po kořen ocasu. Může být různě hluboký, od nenápadné prohloubeniny až po dermoid zasahující skrz obratle páteře k míše.
Vzniká již v embryonálním období vinou vývojové anomálie jejíž důsledkem se neoddělí kožní tkanivo zcela od ostatního tkaniva. V ektodermu (vrstva, která se stane kůží) vzniknou ,,provazce,, zhutnělé tkáně, které tvoří úzké niťovité kanálky vedoucí až k páteři, tvrdé pleně mozkové nebo k pojivové tkáni pod kůží. Kanálek vypadá jako mikroskopická nálevka. Tato nálevka je tvořena kůží s chlupy a obsahuje také póry, potní a mazové žlázky. Do kanálku se také mohou dostat lupy, kožní maz, vypadané chlupy a prach. Z toho se časem může vyvinout nádor, který může být velmi bolestivý, je těžké jej vyléčit a může se stát životu nebezpečný.
Štěně se s dermoidem již rodí. Existují však dvě varianty dermoidu, s vývodem a bez vývodu na povrch kůže. Uzavřená varianta, která nemá vývod na kůži, je po narození velmi těžko rozpoznatelná a může se proto objevit až ve stáří několika týdnů nebo měsíců. Dermoid sinus nikdy nezmizí, ale dá se chirurgicky odstranit bez vedlejších efektů. Je to dědičné onemocnění a štěňata s dermoidem by měla být vyřazována z chovu.
DYSPLAZIE
Dysplazie je vývojové onemocnění pohybového aparátu nezávislé na pohlaví (DKK je dysplazie kyčelních kloubů, DLK dysplazie loketních kloubů), vyskytující se zejména u velkých plemen s těžkou kostrou či mohutnou tělesnou stavbou. Dysplazie kyčelního kloubu v 89% případů postihuje oba kyčelní klouby.
Kyčelní kloub tvoří hlavice stehenní kosti a jamka. Hlavice je v jamce držena díky vazu, kterým jsou obě struktury spojeny a také díky kloubnímu pouzdru. Příčinou rozvoje dysplazie je nestabilita kloubu, která je daná špatným vývojem stříšky jamky a laxitou (volností) kapitálního vazu. Další faktory napomáhající nestabilitě kloubu jsou i nedostatečný svalový tonus a pevnost kloubního pouzdra. Dysplazie se vyvine tak, že mechanická zátěž tělesné hmotnosti vede ke zvýšení sil, které působí na dislokaci hlavice a tím se zvýší i síla působící na vnější okraj jamky. Díky tomu se pak opožďuje v růstu a je plošší. Stupeň postižení dysplazií závisí na hloubce zapuštění hlavice a na její kulatosti. Čím mělčí jamka a plošší hlavice, tím horší dysplazie. S vyššími stupni dysplazie může být spojena i sekundární artróza, která je následkem dysplazie a může se vyskytnout i u jednoletých zvířat.